Ogrody na balkonach

Ogrody na balkonach
Podziękowania za zdjęcia dla: www.zielonyogrodek.pl
https://www.flasz.pro/44-torby-bawelniane-biala-czarna-granatowa

Ogród – marzenie wielu z nas, często wydawałoby się niemożliwe do realizacji, jeśli nie posiadamy domu z ogrodem.www.iq.pl To jednak nieprawda. Własnym ogródkiem mogą cieszyć się posiadacze ogrodów działkowych, wciąż bardzo popularnych w Polsce, a także właściciele nowych mieszkań z ogrodami. Bardzo modne jest bowiem obecnie nowoczesne budownictwo mieszkaniowe, gdzie lokale na parterze posiadają niewielkie, ale własne ogródki. Na szczęście dla osób, które nie mają takich możliwości, nie wszystko stracone. Dzisiaj bowiem do posiadania własnego ogródka wystarczy… balkon.

Czasy, kiedy na balkonie stało kilka doniczek z pelargoniami i najczęściej wieszało się na nim pranie już dawno minęły. Obecnie balkon traktowany jest jako pełnoprawne pomieszczenie o funkcji dekoracyjnej i wypoczynkowej. Tej ‘balkonowej rewolucji’ sprzyjają trendy przychodzące z zachodu i znajdujące odzwierciedlenie w najnowszych ofertach sklepów z wyposażeniem do domu i ogrodu. Zawierają one bowiem coraz częściej kompleksowe wyposażenie balkonów – od materiałów wykończeniowych, przez meble, aż po artykuły dekoracyjne. Wybór tego typu produktów jest naprawdę duży. Oczywiście najważniejszą rolę w urządzaniu balkonów wciąż grają rośliny, a ich wybór obecnie wykracza daleko poza tradycyjne pelargonie i turki.

Ogrody na balkonach
Podziękowania za zdjęcia dla: img.zszywka.pl

Dzisiaj dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju krzewy, takie jak tuje i cyprysy, które są łatwe w uprawie i prezentują się okazale. Modne są również rośliny pnące, np. z rodziny clematisów, idealnie nadające się na balkony z balustradami stanowiącymi dla nich naturalną podporę. Tego typu powoje i bluszcze oplatające balkony wyglądają naprawdę efektownie.

Kolejną bardzo popularną grupą są rośliny sezonowe, dlatego często jesienią balkony zdobią wrzosy, a na wiosnę spotkamy krokusy, hiacynty czy żonkile. Ponadto mamy też dzisiaj duży wybór roślin egzotycznych. Jednak same rośliny to za mało. Aby balkon miał funkcję nie tylko ozdobną, ale też wypoczynkową, wyposażany jest w specjalne meble ogrodowe. Stoliczki, leżaki, skrzynie czy kanapy pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem i odpocząć poza murami czterech ścian.

Odpowiednio dobrane będą odporne na wilgoć i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Meble warto uzupełnić artykułami dekoracyjnymi. Specjalne narzuty i poduszki pomogą stworzyć efekt przytulnego miejsca. Drewno i naturalne tkaniny doskonale będą też współgrały z roślinnością na balkonie. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampki solarne, lampiony i specjalne świece ogrodowe zamienią balkon w miejsce relaksu zarówno w dzień, jak i po zmroku. Długie, letnie wieczory będzie można z przyjemnością spędzić na świeżym powietrzu. Jeśli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami balkonu, postarajmy się maksymalnie wykorzystać tę dodatkową przestrzeń.

źródło: s-hero